KU2
heart and soul of our community
Login - Create Account - Help
Clean out your garage on bookoo! Or find local garage sales on Yard Sale Search.com

Dog food coupons...anyone want them?

who's talking here?

TexasOma 1
FabFive 5
MiaBella Farm 4

     » send to friend     » save in my favorites

MiaBella Farm --- 8 years ago -

I have $3.00 off coupons for the following brands:

Iams Puppy food
Eukanuba Puppy food
Innova or California Natural Puppy food OR Evo Dog Food

I have 10 of each coupon. I will not use them because I use Victor Dog Food only.

PM me if you can use these. 

FabFive --- 8 years ago -

Miabella have you set yourself up as a Wholesaler at Gulf Coast?

We saved a lot of money on Victor by doing that. But, my dogs quit eating it and we moved. Oh well. 

MiaBella Farm --- 8 years ago -

No I am not a wholesaler I buy from my local feed store...about 4 or 5 bags a month 

FabFive --- 8 years ago -

If you go to that feed store that's called My Feed Store/Gulf Coast or something to that effect, they can set you up as a wholesaler. You can save a bunch of money. Think I was paying $22/bag. 

TexasOma (Mod) --- 8 years ago -

A neighbor of ours at the lake sets herself up as a wholesaler on all of her major purchases and saves thousands. She needed new jet skis and set herself up as a wholesaler for Polaris, bought the 2 jet skis they needed and that was all. She does that for everything major.

If you do that for repetitive products, like horse feed or dog food, you would purchase in bulk & save money.

FF - did you ever get those dead freezers you were looking for to protect your feed from the rats? 

FabFive --- 8 years ago -

No Oma, we didn't. We ended up using two metal trash cans which work fine but doesn't allow us to buy in bulk. 

MiaBella Farm --- 8 years ago -

Is that $22/bag AS a wholesaler or before being a wholesaler...the issue is gas...J & G is like 3 miles from me and My Feed Store is a 30 minute drive...so not sure if the savings on the food is worth the extra I pay in gas. 

FabFive --- 8 years ago -

As a wholesaler. We bought a lot in bulk so it was worth it for us. Not sire if the savings is worth the gas for you either. What do you pay per bag now? 

MiaBella Farm --- 8 years ago -

I pay $27 a bag and drive 3 miles 

FabFive --- 8 years ago -

Not worth it! LOL 

page 1
Login to add your comments!

see more discussions about...

Terms of Service - Privacy Policy - Ice Box

KU2